Chcesz testować próbki lub przywieźć towary do Unii Europejskiej w celu zaprezentowania ich na targach?
Dzięki zastosowaniu specjalnej procedury celnej możliwe jest częściowe [3%] lub całkowite zwolnienie z należności celnych przywozowych. Odprawa czasowa przeznaczona jest dla towarów, które są przywożone na obszar celny UE z zamiarem ich powrotnego wywozu.
Co musisz zrobić aby skorzystać ze specjalnej procedury celnej?
Pozwolenie na stosowanie procedury odprawy czasowej może być stosowane na podstawie wykonanego przez nas zgłoszenia celnego. W każdym przypadku należy podać pełną informację dotyczącą sposobu i miejsca wykorzystania towaru. Popularnym rozwiązaniem jest również stosowanie karnetu ATA. Minusem karnetu jest to, że może on być stosowany jedynie co do towarów objętych możliwością całkowitego zwolnienia z należności przywozowych.
Jeśli natomiast planujesz stosować tą procedurę cyklicznie, pomożemy Ci uzyskać pozwolenie w pełnej formie. W tym przypadku należy wcześniej złożyć wniosek o wydanie pozwolenia, ale nie musimy uzyskiwać karnetu. Sposób wykorzystania towaru będzie natomiast zaakceptowany przez urząd na długoterminowym pozwoleniu.
Co do zasady, maksymalny termin przez jaki towary mogą zostać objęte procedurą wynosi 24 miesiące.
Zauważyłeś w taryfie celnej że towar który importujesz podlega możliwości zastosowania
obniżonej lub zerowej stawce celnej?
Jeżeli uzyskasz pozwolenie na stosowanie procedury końcowego przeznaczenia, możesz płacić mniejsze lub zerowe cło. Pomożemy Ci nie tylko w odprawianiu towaru w tej procedurze, ale także w uzyskaniu pozwolenia i jej ewidencjonowaniu. Należy pamiętać że towar poddany procedurze końcowego przeznaczenia podlega stałemu nadzorowi, dlatego ważne jest aby operacyjnie przygotować się do obsługi towaru objętego specjalną procedurą celną.
Mała popularność stosowania procedury wynika z zamkniętego katalogu towarów dla których może zostać użyta. Sprawdź czy Twój towar nie jest objęty możliwością zastosowania procedury końcowego przeznaczenia. Po wpisaniu w przeglądarce taryfowej kodu towaru, należy szukać pozycji “zawieszenie autonomiczne dla przeznaczenia końcowego”.
Skontaktuj się z nami, a powiemy Ci co musisz zrobić aby zastosować obniżoną stawkę celną.
Importujesz towary przeznaczone na eksport i poddajesz je procesom przetwarzania takim jak montaż, składanie, instalowanie w innych towarach, przetwarzanie, niszczenie, naprawa, odnawianie lub porządkowanie?
A może poddajesz je procesom, które mają zapewnić zgodność z ich wymaganiami technicznymi?
Procedura uszlachetniania czynnego pozwala Ci nie płacić należności celno-podatkowych za towar, który importujesz, a jedynie za pracę jaką wykonujesz. Brzmi interesująco? Procedura ta powstała po to aby wspierać unijnych producentów. Dzięki jej stosowaniu możesz wiele zaoszczędzić.
Wyobraźmy sobie, że firma z USA przysyła do nas części silnikowe, które są składane, testowane i pakowane w naszym zakładzie produkcyjnym. Stosując standardową procedurę dopuszczenia do obrotu musielibyśmy zapłacić cło i podatek VAT od wartości części silnikowych.
A jak będzie wyglądała ta sama sytuacja z pozwoleniem na stosowanie specjalnej procedury celnej?
Dzięki zastosowaniu procedury uszlachetniania czynnego nie zapłacimy cła i podatku VAT od przetwarzanych przez nas części silnikowych. Korzyść ekonomiczna jest więc bardzo duża, ponieważ możemy zaoferować swoje usługi taniej o kilkadziesiąt procent. Jak dobrze wiesz, większość towarów objęta jest 23 % stawką VAT , a w uszlachetnianiu nie płacisz także cła! Regularne stosowanie procedury wymaga uzyskania pozwolenia i spełnienia szereg wymogów, ale możemy pomóc Ci uzyskać pozwolenie, przestrzegać jego przepisów oraz realizować odprawy celne.
Istnieje także możliwość zmniejszenia kosztów u kontrahenta, który wysyła do nas towary dzięki zastosowaniu specjalnej procedury celnej. Jeśli chciałbyś poznać więcej szczegółów, skontaktuj się z nami.
Wysyłasz lub zamierzasz wysyłać towary poza UE aby poddać je procesom montażu, naprawy, składania czy instalowania w innych towarach?
Zastosowanie procedury uszlachetniania biernego pozwoli Ci płacić cło i podatek jedynie od kosztów wykonanych za granicą. Procedura uszlachetniania biernego pozwala na wykorzystanie niższych kosztów pracy poza UE. Innym znanym sposobem wykorzystania procedury jest niedostępność realizacji niektórych usług w Unii Europejskiej, np. technologii wojskowej dostępnej tylko w USA.
Wyobraźmy sobie sytuację w, której nasz zakład produkcyjny z Polski produkuje kombinezony robocze. W przypadku braku zastosowania procedury uszlachetnianie biernego, tkaniny oraz suwaki które wyślemy do zakładu produkcyjnego zlokalizowanego na Ukrainie będą musiały zostać opodatkowane i oclone w pełnej kwocie. To oznacza, że w momencie uiszczenia należności celno-podatkowych w imporcie, jesteśmy zobowiązani zapłacić cło i podatek VAT od wartości wysłanych tkanin, suwaków oraz kosztów pracy wykonanych na Ukrainie
Jak wygląda proces w przypadku tej samej transakcji z pozwoleniem na uszlachetnianie?
Wysyłamy tkaniny i suwaki na Ukrainę, ale przy przywozie uszytych kombinezonów do naszego zakładu, cło i podatek VAT płacimy jedynie od kosztów pracy wykonanej na Ukrainie. Nie płacimy cła i podatku VAT od wartości użytych do produkcji materiałów.
Istnieje także możliwość zmniejszenia kosztów u kontrahenta, który przetwarza nasze towary dzięki zastosowaniu specjalnej procedury celnej. Jeśli chciałbyś poznać więcej szczegółów, skontaktuj się z nami.